Jak se dělá mapa?

Jak vzniká mapa na letošní MČR v horském OB? Z jakých podkladů se vychází? Díky podrobným turistickým mapám od mapy.cz to letos není tak náročné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pojďte se s námi podívat, jak vlastně taková mapa na HROB vznikala.

Jak už jste se možná dočetli v rozhovoru se stavitelem tratí, letošní HROBy se poběží na mapě od našeho partnera – společnosti Mapy.cz, který nám poskytnul v současnosti nejkvalitnější turistickou mapu. I tak však mapa nebyla úplně zcela aktuální, a tudíž bylo nutné ji upravit. Je neuvěřitelné, jak rychle cesty vznikají a mizí.

Protože prostor vybraný pro letošní HROBy je obrovský, bylo nejdříve nutné postavit tratě na neaktualizované verzi mapy, abychom věděli kde vůbec aktualizovat. Se stavbou tratí nám velmi pomohly mapy pro klasický orientační běh, které téměř bezezbytku pokrývají celý prostor závodu. Velký kus práce odvedly hlavně při výběru vhodného a zajímavého místa pro umístění kontrol, která nemohou být v méně podrobných turistických mapách zachycena. Jen tak pro zajímavost nejnovější využitá mapa je z roku 2012 a nejstarší z roku 1974!

Mapu, kterou jsme dostali od firmy mapy.cz vidíte na prvním obrázku, úpravy provedené podle orienťáckých map na obrázku druhém a na třetím je již hotová mapa po revizi v terénu.

Budete se možná divit, ale aktualizace začala z pohodlí domova „od stolu“. Zde jsme opět využili již zmiňované mapy pro orientační běh, na základě kterých byla provedena prvotní aktualizace týkající se především sítě cest, pěšin a průseků.

Nemusíte mít strach, že jsme mapu takto odflákli! Poté nastala fyzicky náročnější a časově delší aktualizace, na kterou jsme šli zkušeně „od lesa“. Zároveň s ní proběhla i kontrola míst pro umístění kontrol v terénu a jejich označení, aby roznašeči kontrol věděli, kam přesně kontrolu zapíchnout. Navíc byly do mapy přidány významné objekty v jejich okolí, které by Vám měly usnadnit jejich nalezení. Novinkou na mapách pro HROBy je přidání oblastí, které by mohli pokazit Váš celkový dojem ze závodu – jsou značeny zelenými šrafy. Tyto nepříjemné oblasti jsou tvořeny neprostupným houštím nebo pichlavým maliním a ostružiním.

Posledním krokem tvorby mapy byla úprava palety barev použitých pro jednotlivé symboly tak, aby v mapě vyniknuly podstatné informace i v lese za nepříznivých podmínek, a vytvoření designu mapy.

Námi identifikované změny nebudou po skončení závodu na věky zapomenuty, nýbrž se v nejbližší době projeví na turistické Mapě.cz a obecné Mapě.cz, kde budou sloužit všem jejich uživatelům.

MČR na Facebooku
 

OB Reklama
MČR družstev 2012
Klubový svátek letos v Moravském krasu!
Obmapy Adamna
Zjednodušte si práci oblastního kartografa a ulehčete práci také všem oddílům v oblasti
Mapování
Nechte si vytvořit přesnou a čitelnou mapu.