Tipy na výlet při HROBech

Odběhli jste závod a nevíte co s načatou sobotou? Nebo jste přijeli už v pátek odpoledne, abyste se podívali na skvosty Moravského krasu? Máme pro vás tipy na zajímavosti, které určitě stojí za to navštívit. A nemusíte u toho ani běhat, ani chodit. Ke většině totiž přímo dojedete autem.

Nejblíže od Březiny se nachází malebný městys Křtiny, který rozhodně stojí za zastavení. Je to jen 3km a je to po cestě do Jedovnic, kde mnoho z vás spí. Městysi vévodí obrovský poutní kostel Jména Panny Marie (více informací zde). Pod tímto barokním skvostem je podepsán Jan Blažej Santini, jehož dílem je vyhlášený kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou zapsaný v UNESCU. A pokud Vás neobčerství duchovní strava, kterou tento tento skvost nabízí, tak Vás jistě zasytí v mnoha hospůdkách po znavené putníky. A třeba budeme mít štěstí a ještě Vám zahraje i zvonkohra k dobrému jídlu.

Kousíček od Křtin, cestou na Adamov, se nachází jeskyně Výpustek (více informací zde). Tato jeskyně je, jako jedna z mála v Moravském krase, velice poznamenána lidskou činností. Za zmínku stojí, že za 1. Republiky zde byl vybudován muniční sklad, za nacistické okupace se v těchto prostorách vyráběly části letadel a za komunistického režimu zde měla sídlit pražská vláda v případě, kdyby se ze Studené války stala válka horká. Až do roku 2001 byl armádou veden jako přísně tajný úkryt, teprve poté byl otevřen i pro veřejnost. V říjnu je otevřeno 9:00-15:00, vstupné 110/50Kč. Prohlídka trvá asi 75 minuta opravdu stojí za to. Pár fotek, když jsem tam byl já je v mém fotoalbu.

Budete-li od výpustku pokračovat dále, tak v Josefovském údolí najdete jeskyni Býčí skálu, proslulou svými prehistorickými nálezy. (více informací zde). Bohužel jeskyně není volně přístupná a tak Vás budou vítat jen zavřené vrata. To vás však nemusí trápit a můžete vyrazit asi 1km po turistické značce, která vás zavede do volně přístupné jeskyně Kostelíček (na fotce). Pár fotek, když jsem tam byl já je v mém fotoalbu.

To byl však slabý odvar oproti tomu, na co váš pošleme teď. Pokud jste dosud nebyli v Moravském krase, jistě nesmíte vynechat návštěvu nejnižší propasti ve střední Evropě Macochy. (více informací zde). Výhled dolů opravdu stojí za to! A možná teď na podzim se budete moci nerušeně dívat i bez dalších turistů. Do propasti Macocha se dá nehláednout nejen shora, ale i zespodu, kam se dá dostat plavbou lodí po ponorné říčce Punkvě. Punkevní jeskyně jsou však natolik velkým lákadlem, že bývají místa na lodi rezervována na několik měsícu dopředu. Ale můžete to zkusit, je to opravdu nádhera!

Kousek od propasti leží dědina Ostrov u Macochy, kde se nachází jedna z mnoha přístupných jeskyní - Balcarka (více informací zde), pojmenovaná po francouzském maršálovi z 1. Světové války. Jeskyní vede prohlídková trase dlouhá 700m, zabere asi hodinu času. Základní vstupné je 100 korun.

MČR na Facebooku
 

OB Reklama
MČR družstev 2012
Klubový svátek letos v Moravském krasu!
Obmapy Adamna
Zjednodušte si práci oblastního kartografa a ulehčete práci také všem oddílům v oblasti
Mapování
Nechte si vytvořit přesnou a čitelnou mapu.